Sportiva noastră s-a văzut dominată încă din primele game-uri. Advesara s-a distanţat imediat la 5-0, în mai puţin de 20 de minute, cu un joc foarte bun pe primul serviciu, dar şi la retur.

Mihaela a făcut un singur game, acela pe propriul serviciu, pentru ca primul set să se încheie cu 6-1. În al doilea set sportiva noastră a intrat mult mai motivată.

S-a bătut de la egal la egal cu Pliskova, dar totul s-a rupt la scorul de de 4-4, când sportiva din Cehia a făcut break şi s-a distanţat la 5-4. Ulterior a trecut la serviciu şi a închis cu 6-4.

Simona Halep şi Karolina Pliskova au adus câte un punct pentru echipele lor/ Emil Boc, suporter la Ostrava.

România a pierdut primul duel din partida cu Cehia din Fed Cup, dar a câştigat un punct în meciul susţinut de Simona Halep împotriva Katerinei Siniakova. Mihaela Buzărnescu (29 WTA) a cedat în minimum de seturi, 6-1; 6-4, în faţa Karolinei Pliskova (5 WTA)