TOULOUSE, FRANCE - SEPTEMBER 29: The Romania players line up for the national anthems before Match Thirty Four of the Rugby World Cup 2007 between New Zealand and Romania at Le Stadium on September 29, 2007 in Toulouse, France. (Photo by Ross Land/Getty Images)

Nationala Romaniei a invins reprezentativa Rusiei cu scorul de 25-15 (10-8), sambata, in etapa a 3-a din Rugby Europe International Championship (REIC) 2018, intr-o partida disputata pe Cluj Arena, insa ”Stejarii” nu au obtinut si punctul bonus ofensiv, asa cum isi fixasera ca obiectiv.

Meciul a fost unul in care tricolorii au dominat in mare parte dar nu au convins, fiind din nou tributari unor greseli personale sau colective, angajandu-se intr-un joc fizic in locul unuia tehnic, preferabil in fata unui adversar solid asa cum a fost selectionata Rusiei.

Dupa ce in minutul 4 Ionut Dumitru a fost foarte aproape de a deschide scorul printr-un eseu, fiind deposedat de minge la mai putin de un metru de linia de tinta, ”Stejarii” au obtinut in minutul 10 un eseu de penalizare in urma unor erori in serie ale adversarilor.

Desi au continuat sa preseze si au avut cateva faze cursive de atac, jucatorii lui Lynn Howells au pierdut posesia balonului in 22-ul advers, la o astfel de faza rusii recuperand mingea si izbutind o incercare, dupa un mol de margine, in minutul 28, prin Serghei Sekisov, netransformata.

”Ursii au preluat apoi avantajul pe tabela de marcaj printr-o lovitura de pedeapsa concretizata de Iuri Kusnarev, insa Valentin Calafeteanu a adus alte trei puncte in dreptul ”Stejarilor” cu doua minute inainte de finalul primei reprize, scorul pauzei fiind 10-8 pentru Romania.

In mitanul secund, Stephen Shennan a izbutit al doilea eseu pentru tricolori, in minutul 50, netransformat de Calafeteanu, dar in pofida cursului jocului, Ramil Gaisin a adus egalarea, printr-o incercare transformata tot de el, in minutul 68, scorul eseurilor devenind 2-2.

Tricolorii au fortat pe finalul meciului pentru obtinerea punctului bonus ofensiv, insa eseurile lui Paula Kinikinilau, din minutul 75, si cel al lui Eugen Capatana, in timpul aditional, netransformate de Florin Vlaicu, nu au reusit sa conduca la atingerea obiectivului propus, fiind necesara o diferenta de minim trei eseuri.

Romania va intalni saptamana viitoare, la Buzau, nationala Belgiei.